Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

E-Ticarete Başlamak İçin 12 Neden | 2022 Yılı E-Ticaret Trendleri

Çağın ilerleyişi ve işleyişi dijital ortamlara büyük etki yaratmaktadır. Fiziki ortamlarda ki piyasa, görünürlüğünü yitirmiş bununla beraber fiziki ortamlar yerini sanal ve dijital pazarlara bırakmıştır. Dijital pazarlara, Dünyayı etkisi altına alan pandemi’nin doğurduğu seçeneklerden biri diyebiliriz.

Çünkü salgının beraberinde getirdiği birçok eksiler var. İnsanlar bu eksilerin zararlarını görmekten kaçınıyorlar. Fakat yine de toplumun her kesiminden bireyler bu zarara yakından tanık olmuş durumdadır.

Bununla beraber maddi refah seviyesi etkilenen çoğu birey bunu iyileştirmek amacıyla fiziki ortamlara pandemi koşullarıyla ulaşım sağlayamıyorken, dijital ortamlarda yerini almaya başladı.

Böyle olmasa bile insanlar zararlarını değil mevcut düzeni içerisinde de ürünlerini veyahut mallarını daha fazla satabilme, yeni insanlara ulaşabilme, yeni ortamlarda satış kapasitesi artırma, üretim mekanizması artırma, ilk tercih edilebilir olma, markalaşma, yaygınlaşma, gibi gereksinimler duyuyor. Bu gereksinimleri karşılamak amacıyla da arama motorlarında aşağıdaki türden yapılan aramalar var.

 • İnternet üzerinden ürün satabilir miyim?
 • Ürünleri dijital alanda hedef kitleye ulaştırabilir miyim?
 • İnternet’te ki ürünler gerçekten satılır mı?
 • İnternet’te ürün satarken kar mı ederim zarar mı?

Bu aramalar sonucunda E-ticaret kelimesine ulaşıyorlar. Daha derine inildiğinde bazı soruların cevapları merak ediliyor. Bu sorular;

E-ticaret Nedir? E-ticaret Neden Önemli? E-ticaret Nasıl Yapılır?

Şimdi ise cevapları bulmaya çalışalım.

E-Ticaret Nedir?

e-ticaret-nedirÇeşitli ürünlerin ve malların fiziki ortamda alış verişi veya ticareti yapılıyorken. Bu ürünlerin ve malların dijital veyahut sanal ortamlarda da alış verişi ve ticareti yapılmasına E-ticaret denir. Bir sınırlamaya tabii tutulmadan internetin ve teknolojinin sunduğu hizmet ile çeşitli ürünleri tercih edebilir, inceleyebilir, teyit edebilir, ve onları satın alabilirsiniz. Aynı zamanda mallarınızı ve ürünlerinizi E-ticaret ile satabilirsiniz. Göründüğü üzere E-ticaret pek çok avantaj sunuyor. Peki, bu kadar avantaj sağlayan

E-ticaret Neden Önemli?

e-ticaret neden önemli

Dijital ortamlarda yapılan ticaret, fiziki ortamda yapılan ticareti gölgelemek üzeredir. E-ticaretin önemi büyük bir havuzda toplanmıştır. Bu yüzden de geniş bir yelpazeye sahiptir. Esas olarak E-ticaretin öneminden bahsetmek gerekirse bunlar;

 1. İnternet üzerinden yapılan ürün ve mal satışlarının tatmin edici kâr oranları sağlar,
 2. Yeni insanlara ulaşmayı sağlar,
 3. Yeni ve trend pazarları bulundurur,
 4. Büyük pazarlara erişme imkanı sunar,
 5. Üretme mekanizması arttırmayı sağlar,
 6. Ürüne olan rehaveti arttırır,
 7. Markalaşmayı sağlar,
 8. Yaygınlaşmayı sağlar,
 9. Tercih edilebilir olma,
 10. Satış hızını arttırır.

Ticaretin her manada ve her bağlamda yapılmasına imkan tanıyarak, E-ticaret günümüzde insanların temel ve ekstra kazanç sağlayabileceği bir Pazar haline gelmiştir. E-ticaret, esas olarak belli kesimlerde olan/olmayan ürünlere kişilerin veyahut tüzel kişilerin erişim sağlamasına, erişim sağlatan ürün sahiplerine (satıcıya) kar sağlamasına olanak kılmıştır. Şuan E-ticaret Neden Önemli? Sorusuna en doğru cevap;

Uzun zamandır faaliyette ve hizmet sunmakta olan Amazon E-ticaret sitesi örnek gösterilebilir. E-ticaret, teknolojinin merkezinde uzun yıllardır yerini almaktaydı. Fakat insanların arayışları ve gereksinimleri sonucunda gün yüzüne çıkmıştır. E-ticaret şu an ki süreçte popüler piyasa kategorisinde yerini almaktadır. E-ticaret Önemliliğinin büyük bir havuzda toplandığını, geniş çaplı incelemenin mümkün olduğuna değinmiştik. Şimdi bu havuza girip, E-ticarete Başlamak İçin 12 Neden seçilebilir. Doğrusu bu kadar önem teşkil eden bir hizmette yer almak ve başlamak kaçınılmaz oluyor.

 1. E-ticaret Kapasitesi;

Kendini iyileştirmek ve ürünlerini daha büyük kitlelere sunmak ve pazarlamak isteyen birçok (gerçek/tüzel ) kesim var. Bu kesimlerinde gösterdiği rehavet ile günümüzde ki E-ticaret geçmişine bakınca akıl almaz boyutta ilerlediği görülüyor. İlerleyen E-ticaret büyüyor ve gelişiyor bu yüzden de iş kabul politikası artıyor. Ve artan bu iş kabul politikasında ticaret yapmak isteyen kesimlerin yerini kolayca alabilmeleri mümkün kılınmıştır.

 1. Zamandan Kazanç;

E-ticarete başlamak için 12 neden arasında zamandan kazanç yer alıyor. Burada sizler ürünlerinizi satışa sunarken fiziki mağaza varsayımında ki gibi ürünlerin başında beklemenize gerek yoktur. Ürünleri E-ticaret ile her zaman kontrol edebilir, satabilir, düzenleyebilir, yeni ürün ekleyebilir ve ürünleri her an takip edebilirsiniz. Burada göstermiş olduğunuz zaman sizlerin fiziki ortamda gösterdiği çaba ve zamandan daha azdır. Bu kadar az bir zaman ile çok iş yapabilir ve zaman kısıtlanmaksızın para kazanabilirsiniz.

 1. Yer Ve Mekan Zorunluluğundan Muaf Tutulmak;

Normal koşullarda ilgili ürünlerinizi ve mallarınızı halka sunmak için görünür olmak amacıyla bir mekan veyahut bir yere ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyaç olan mekanın bir değeri, maliyeti, ürünler ile ilgilenecek personeller, personel ihtiyaçları ve buna benzer birçok işletme içi ödemeler olacaktır.

Burada maliyetler ve ödemeler tarafınıza uzun vadeli olacağından ötürü sabit giderler olarak yansır. Fakat E-ticaret ile mekana veyahut yere değer mahiyetinde ödeme yapılmaz, personel ihtiyaçları duyulmaz, personel ihtiyaçları duyulmayacağı için de sabit giderler oluşmaz. Bu oluşmayacak sabit işletme giderleri sizin, E-ticarete başlamak için 12 neden gözetmeden daha en başından kazanacağınız avantajlardan biri, yer ve mekan zorunluluğunuzun olmamasıdır.

 1. Ürünleriniz İçin Yeni Müşteri Kitlesi Döngüsü;

Fiziki ortamlarda sağladığınız satışlar, belli konumların belli kesimlerine ulaşabilir. Yani mekânınızın satış kapasitesi, o bölgedeki taleplerin büyüklüğü kadardır. Fakat E-ticarette ürünlerinizin satışları daha büyük kitlelere ulaşabilir. İnsanlar var olduğu sürece gereksinimler her zaman olacaktır. Bu da sizin yararınıza olur. Fiziki mekân da her insan ürünlerinize ulaşamaz çünkü konumunuz sabittir. Ama Dijital ortamda yani E-ticarette her konumdan insan sizin ürünlerinize erişim sağlayabilir. Sizde bu farklı konumlardan ürünlerinize gelen taleplere arzlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Bağımsız İşletme Avantajı;

Fiziki ortamda yaşadığınız durumlar (elektrik kesintisi, makine teçhizat kaybı, sel durumları, olağanüstü durumlar) kısmi satış yapmanızı durdurabilir. Bu durumlara mahsur kalırken risk getirecek olaylarla karşı karşıya da kalabilirsiniz. Bu yüzden E-ticarette bir duruma bağlı kalmadan satış yapabilir ve olağanüstü hallerle karşılaşmazsınız. Dijital ortamda, fiziki ortamda yaşadığınız işletme içi sıkıntıları yaşamazsınız.

 1. Hedef Kitleyi Analiz Edebilme;

Fiziki ortamlarda ürünlerinizi tanımak adına mekanınızı ziyaret eden müşteriler vardır. Fakat onların tamamıyla hangi ürünleri tercih edebilmek istediğini tam olarak saptayamazsınız. Ama E-ticaret ile müşterileri daha yakından tanıyabilme şansınız vardır. Ürünlerinize yorum yapabilir, değerlendirebilir ve sizden yeni ürün taleplerinde bulunduklarını görebilirsiniz. E-ticaret ile hedef kitlenizle aranızda bir bağ kurabilmeniz mümkün.

 1. Az Maliyet Çok Kazanç Prensibi;

E-ticaret sitesi ile gerçekleştireceğiniz ticaret, fiziki ortamda yapmış olduğunuz ticaretten daha az maliyetlidir. Çünkü bir mekâna ihtiyaç duymazsınız bu yüzden haliyle büyük bir harcama yapmaktan kurtulursunuz. E-ticaret ile sadece ürünlere, vermiş olduğunuz hizmetlere, müşterinin ilgi düzeyine odaklanırsınız. Bu odaklanma daha fazla ürün çeşitliliğine ve ticarete sebep olur. Ve kazançlarınız artar.

 1. Hedef Kitle İle Süreklilik Temas;

E-ticaret sitesi ile gerçekleştirdiğiniz satışlar, ve bu satışların sahipleri olan taraflara indirim psikolojisi, fırsat ve teklif hakları sunarsanız müşterilerin sizi benimsemelerine sebep olursunuz. Bu benimsemelerin getirisi ise devamlılık (süreklilik) satın alınma gücüdür. Yani müşteriler sizi tanır ve bilirler bu nedenle de sizden sürekli hizmet talep ederek, temaslılık halinde olursunuz.

 1. E-ticarete Erişebilirlik;

Saatler içerisinde bir E-ticaret sitesine sahip olmak mümkündür. Bu mümkünlük bir fırsat anlamındadır. Çünkü sizler ürünlerinizi mekân içinde değil daha geniş çerçeve de satışa sunabilirsiniz. Bu durum daha fazla kazançlara davetiye çıkarıyorken, E-ticaret sitesi ile markalaşma ve yaygınlaşma sürecine de girebilirsiniz.

 1. Teknoloji ile Piyasada Bilinilirlik;

Teknoloji’nin doğumu olan E-ticaret zamanla büyüyor ve gelişiyor. Bu gelişim Teknoloji ilerledikçe yeni prensipler oluşuyor. Tüketicilerin, ürüne ulaşma sürecinden biri olan ödeme yöntemi, yapay zekalar ile ve artırılmış gerçeklik ile tamamlandığı konusunda herkes hemfikir.

Fakat verilere göre bu prensipler gelişim sürecinde yani ödeme yöntemlerinin daha hızlı ve daha kolay olacağına dair yatırımlar ve çalışmalar gerçekleşiyor. Bunun sonucunda da yine E-ticaret sitesi kârlı çıkacaktır.

Çünkü yapılan çalışmalar fiziki ortam için değil hem öyle olsa bile fiziki ortamda ki satış kapasitesi ve ödeme yöntemleri yine de sınırlı kalıyor. Yapay zekaların ve dijital pazarlarda ki reklamlar ve pop up(lar) ürünlerinizi de tanıtırken E-ticaret ile büyük bir avantaja dönüşüyor.

 1. Ödeme Yöntemleri Çeşitliliklerinin Yararları;

E-ticaret sitesi ile ürünlerinizin satışını yaparken, satışı birden fazla farklı ödeme yöntemleri ile sunarak yapabilmeniz mümkün. Ödeme yöntemleri ne kadar çeşitli olursa, tüketiciler o kadar ürünü almaya müsait olur. Fiziki ortamlarda ödeme yöntemleri sınırlıdır. Fakat E-ticaret de ödeme yöntemleri birden fazladır. Bu nedenle de farklı ödeme yöntemiyle ürüne ulaşmak isteyen tüketici, kolaylıkla ürüne sahip olabilir.

 1. Refahlı Alışveriş Yapısı;

Müşterilerin ilk temel gereksinimi rahat, güvenilir ve anlaşılabilir bir ortamda alışveriş yapmaktır. Bu kriterleri hemen hemen her müşteri arar. Bu yüzden E-ticaret alt yapısı, tüketiciler için refah seviyesi yüksek alışveriş ve güvenirlik hizmeti sunar. Fiziki ortamlarda oluşan ödeme kuyrukları, dijital ortamlarda bulunmaz. Bu yüzden tüketiciler alışverişlerini zaman kaybetmeden, uğraşmadan ve fiziki efor kaybetmeden yapabilirler.

Satıcıya ve tüketiciye aynı anda bu kadar avantaj sağlayan E-ticaret sitesi biliyorsunuz ki kendini ödeme yöntemleri vb. alanlarda hâlâ yenilemeye ve iyileştirmeye çalışıyor. E-ticaret sitelerinin etkisini günümüzde hissetmek mümkün. Bunu hissediyoruz çünkü geçtiğimiz yılın E-ticaret verisi bizlere tam tamına 50.000 yeni E-ticaret girişimi olduğunu açıkça paylaştı. Haliyle E-ticaret Nedir? Diye sormak kısa bir cevabı kapsamıyor. Birçok alanda E-ticaret girişimi yapılıyor. İnsanların gereksinimleri ve ihtiyaçları sınırlanmıyor. Bu nedenle E-ticaret, yoğun bir ilgi görüyor. İlgiler Trende dönüşüyor, günümüzde bu ilginin neredeyse 0’luk kısmını Tekstil firmaları oluştururken. Şu an ki sürece bakınca 2022 Yılı E-ticaret Trendleri analiz edilmiş durumdadır.

2022 Yılı E-ticaret Trendleri;

 •  Oyun Sektörleri,
 •  Tekstil Ticaretleri,
 •  Depo Ticaretleri,
 •  İkinci El Ticaretleri,
 •  Canlı Yayın Hizmetleri,
 •  Bulut Mutfak Uygulamaları,
 •  Yapay Zeka Hizmetleri.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

e-ticaret nasıl yapılır?

E-ticaret ile ürün, mal veya hizmet satmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle tarafınıza ait ürün ve hizmetlerin yanı sıra aynı zamanda size ait olmayan ürünleri tedarik edebilir ve E-ticaret sitesi üzerinden satış yapabilirsiniz. E-ticaret sitesi hizmeti sağlayan birçok web sitesi bulunmakta özellikle de n11.com, Trendyol, Amazon, Hepsiburada gibi web sitelerinden E-ticaret işlemleri yapabilirsiniz. Veyahut siz farklı bir E-ticaret sitesine kayıt olabilirsiniz. Eğer bir E-Ticaret sitesine ihtiyacınız var ise WordPress e-ticaret paketleri linkini inceleyebilirsiniz ve avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz..

 • Amaç belirlenmelidir.
 • Hangi sektör ile ilgili satış yapılacağı belirlenmelidir.
 • Satılacak olan ürünler belirlenmelidir.
 • Pazar araştırması yapılmalıdır.
 • E-ticaret sitesinde ilgili alana yerleştirmek için bir web sitesine ihtiyacınız vardır.
 • Bir şirketiniz olması gerekiyor. (Fakat bu zorunluluktan kaçınanlar vardır.)
 • Müşteri kitlenizi iyi belirlemelisiniz.
 • Eğer bu kriterleri sağlıyorsanız, E-ticaret sitelerini keşfederek diğer adıma geçebilirsiniz. Eğer bir E-ticaret sitesine kayıt olduysanız, aşağıdaki koşul kalemlerine bakmadan satış yapmaya başlamayınız.

Kanun nizamında yapılması gerekenler ise şunlardır;

E-ticaret sitenizi ETBİS (E-ticaret Bilgi Platformu)’ na kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Eğer bu kaydı gerçekleştirmezseniz 6563 sayılı Elektronik Ticaret Düzenlenmesi Hakkında Kanun 12.ci maddesi 1.ci fıkrası D bendi çerçevesinde 5.000 ila 20.000 tl adli para cezasına tabii tutulursunuz.

 • Mesafeli Satış Sözleşmesi,
 • İade Politikası,
 • Teslimat Politikası,
 • Gizlilik Ve Güvenlik,
 • Garanti Politikası,
 • Faturalandırma Ve Vergilendirme.

Bu gereken hususlar gerçekleştirmeli ve E-ticaret sitenizde kayıtlı olan ilgili web sitenizde kamuoyuna açık bir şekilde yayınlamalısınız.
Dilerseniz birbirinden uygun fiyatlarıyla WordPress e-ticaret paketleri linkini inceleyebilir avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz..

Konunun altına yorum yapan ilk 5 kişiye E-Ticaret Paketlerimizde geçerli %10 İndirim Kodu hediye edilecektir.

Umarım bu yazı konuyla alakalı aklınızda var olan soru işaretlerine cevap olabilmiştir.
Alt kısımdan yorum yapabilirsiniz veya aklınıza takılan konuları sorabilirsiniz yardımcı olmaktan mutluluk duyarım başka bir konuda başka zaman görüşmek üzere.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments