Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Seo Nedir? Neden Önemlidir?

Bir çoğumuz kendimize seo nedir diye soruyoruzdur. SEO, kelime anlamı olarak arama motoru optimizasyonu kelimesine karşılık gelmektedir. Herhangi bir siteniz varsa ve sitenizi en üst kısımda görmek istiyorsanız SEO çalışması yaptırmalısınız. Tabi ki bu çalışma basit bir çalışma şekli değildir. Oldukça emek ve çaba isteyen bir çalışmadır. Bu çalışmaları yaparken Google’ın belirlediği belirli kurallar vardır ve bu kurallara uygun bir şekilde çalışmaları sürdürmek oldukça önem taşımaktadır. Ancak bu kriterler söylenmemektedir. Bazı ipuçları ve bilgiler verilerek nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağı ile ilgili bilgi elde edebilirsiniz.

SEO çalışması yaparken bu konuda uzmanlaşmış kişilerden destek alınması SEO çalışmasının verimini artırır. Yapılan veyahut yapılacak olan SEO çalışması ne kadar kaliteli olursa sitenizdeki etkileşim de bir kadar artacaktır. Bu yüzden SEO çalışmasını yapan kişinin alanında uzmanlaşmış olması önemli bir faktördür. Sitenize uygun anahtar kelimeleri seçmek, rakip firmalarınızı incelemek ve bu etmenlere göre çalışmalar yapmak sitenizin üst satırlara çıkmasına yardımcı olacaktır. SEO çalışması yaparken rakip firmalarınızdan farklı ve kendinize özgün içerikler bulursanız siteniz için etkileşim oranını artırır, güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. SEO çalışması yukarıda da dediğimiz gibi sitenizin trafiğinin artması için, etkileşim oranınızı artırmak için, markanızın daha çok kişiye görünür olmasını sağlamak gibi bir çok fayda sağlayacak ve sizlerin yararına dokunabilecek bir çalışmadır. Bu yüzden site yaptırırken kaliteli SEO çalışması yaptırmaya özen gösteriniz.

Seo Neden Önemlidir?

Teknoloji artık çağımızın vazgeçilmez bir tarafı olmuştur. Eskiden kendimiz seçerek aldığımız çoğu şeyi artık internetten alır bir durumdayız. Hal böyle olduğu zaman internete olan ilgi günden güne daha çok artmaktadır ve devir artık teknoloji devri olmuştur. Bu yüzden çoğu insan internet alış verişine önem vermektedir. Durum böyle iken sizleri rakip firmalarınızdan farklı kılabilecek içerikler ve etkileşim alanları kullanılmak gerekmektedir. İşte SEO çalışması da bu nokta da oldukça önem arz etmektedir.

SEO kelime anlamı olarak bakıldığı zaman arama motoru optimizasyonu olarak bilinmektedir. Sizleri arama motoru çubuğunda en üst kısma çıkartarak daha çok etkileşim sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak siteniz için gerekli olan doğru anahtar kelimeleri seçerek ve site içerisindeki etkileşiminizi artırabilmek için çok faydalı bir çalışmadır SEO çalışması. Siteniz için gerekli olan çalışmaları ne kadar özgün ve kaliteli bir şekilde seçerseniz sitenizin geri dönüşleri de doğru orantılı bir şekilde artacağını göreceksiniz. Markanızı daha çok kitleye ulaştırabilmek ve marka adınızın daha çok kişiden duyabilmek için oldukça önemli bir çalışmadır. Ancak SEO çalışmasını yapan kişi bu platformda uzman bir kişi olması daha iyidir. Çünkü yapılacak olan SEO çalışması kaliteli olursa reklam performansınız da o şekilde bir artış sağlayacaktır. Bu konu da dikkat edilmesi gereken bizce en önemli şey kaliteli ve özgün paylaşımlar sağlayarak etkileşim oranınızı artırmaktır.

SEO Ücretsiz midir?

Temelde SEO ücretsiz gibi gözükse de aslında ücretlidir. Siteleri optimize ederken kullandığımız araçlardan tutun rakip analizi yaptığımız hatta kelime analizi yaptığımız araçlara bile aylık ödemeler yapıyoruz. Şahıslar kendi sitemin SEO çalışmasını kendim bedavaya yaparım gibi bir düşünceyle bu işe girişiyorlar fakat günün sonunda SEO danışmanlarına yapması gereken ödemeden daha fazla ödeme yapmış oluyor.

Web sitemizi ziyaret eden kullanıcıların sitemizde geçirdiği sürenin bile SEO’ya büyük ölçüde doğrudan etkisi bulunuyor. Yeni açılmış bir web sitesi için ziyaretçileri sitemize çekme ve sitede vakit geçirmelerini sağlamayı ne yazık ki ücretsiz bir şekilde yapmak oldukça güç. Tam da burada google ve sosyal medya reklamları devreye giriyor ve insanların web sitelerimizde vakit geçirmesini sağlayıp bir açıdan ücretli SEO yapmış oluyoruz.

Ücretsiz SEO Araçları Nelerdir?

ücretsiz seo araçları nelerdir?

Ücretsiz diye işe yaramadığını asla düşünmeyin özellikle search console doğru kullanıldığında web sitesinin gelişimi için çok önemli bir kaynak haline geliyor.

1-) Google Search Console

2-) Google Analytics

3-) Google Trends

Ücretli SEO Araçları Neledir?

ücretli seo araçları nelerdir?

 

 

Moz Analytics

SemRush

Ahrefs

Şimdilik bu konuyu burada bırakıp devamını daha detaylı bir şekilde farklı yazılarımda paylaşmayı düşünüyorum, umarım SEO hakkında temel seviyede de olsa sizlere yardımcı olabilmişimdir.
Alt kısımdan yorum yapabilirsiniz veya aklınıza takılan konuları sorabilirsiniz yardımcı olmaktan mutluluk duyarım başka bir konuda başka zaman görüşmek üzere.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments