Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Kırık Linkleri Yönlendirme

Tema değiştirme sonrasında veya sitelerimizin url yapısını değiştirmeye karar verdikten sonra dikkatsiz yapılan işlemler sonucu maalesef kırık linklerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Arama motorları 1-2 haftaya kendini toparlar diyenler çok fazla olsa da siz onlara pek kulak asmayın erken önlem burada hayat kurtarır.

SEO denince sadece yayında olan sayfalar değil artık yayında olmayan sayfalarımız da söz konusu hale geliyor. İngilizcesi broken link olan kırık linkler web sitelerinin SEO ve kullanıcı deneyimine inanılmaz zararlar veriyor, fakat çözümü oldukça basit.

Kırık Linkler Nasıl Tespit Edilir?

WordPress kullanıyorsanız kırık linkleri tespit etmek çok basit, ben destek verdiğim tüm web sitelerinde Rank Math Seo eklentisini kullanıyorum memnunum ve öneririm.

WordPress haricinde search console, google analytics gibi araçlar sayesinde de kırık link tespiti yapabilirsiniz.

Kırık link tespiti olmadan kırık linkleri kalıcı olarak nasıl yönlendireceğimizi bilmek pek bir anlam ifade etmeyecektir.

Rank Math SEO eklentisinin Pano sekmesinden 404 monitör sekmesini aktif hale getiriyoruz.

404 monitor

404 monitör aktif hale getirildikten sonra sitenizde oluşan tüm 404 hataları kayıt altına alınıp yönetici panelinin girişinde sizi karşılayacaktır.

kırık link tespiti

Görselde gözüktüğü gibi sayaç işleyecek ve 3 nokta işaretini tıkladığınızda hangi adreslerin 404 verdiğini detaylı şekilde görebileceksiniz. 404 Monitör ile kırık link takibini her gün yapmalısınız.

Ayrıca eğer tamamen silmeyi düşündüğünüz bir içeriğiniz var ise google search console’dan içerik kaldırma kısmından linki tamamen silip kaldırmanızı öneririm. Böylece sildiğiniz içerik google’da bulunmayacak, ziyaretçiler tarafından görülmediği için 404 oluşmasının en baştan önüne geçmiş olacaksınız.

rank math 404 listesi

Kırık Linkler Nasıl Yönlendirilir?

Artık kırık linkleri tespit ettiğimize göre artık bu kırık linkleri kalıcı olarak yönlendirmeliyiz.

Yukarıda bulunan fotoğrafta kırmızı dikdörtgen içerisine aldığım bölümdeki yönlendir butonundan o linki dilediğiniz url’e kalıcı olarak yönlendirebilirsiniz.

Kaynak Url’ler: Bu alana 404 veren linki yazıp kesin olarak işaretliyoruz.

Hedef URL: Bu kısma 404 veren linke tıklayınca gitmesini istediğimiz çalışan url’i ekliyoruz.

Yönlendirme Türü: 301 Kalıcı Yönlendirme

Durum: Etkinleştir

Yönlendirme ekle butonunu tıklayıp kaydediyoruz, kırık link yönlendirme işlemi başarıyla tamamlanmış oluyor.

301 yönlendirme

Eğer sizde yönlendir butonu aktif değil ise Rank Math ayarlarındaki Pano kısmından yönlendirmeleri aktif hale getiriniz.

yönlendirmeler aktif

Daha sonrasında yönlendirme türünü 301 Kalıcı Yönlendirme olarak ayarlayıp değişikleri kaydet butonunu tıklayınız.

rank math kalıcı yönlendirme

WordPress kırık link nasıl bulunur, kırık link tespiti ve kırık link yönlendirme gibi soruların cevaplarını açıklamaya çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ayrıca WordPress SEO Nasıl Yapılır?  isimli yazımızı okuyabilir sitenizin varsa SEO eksiklerini giderebilirsiniz.

Aklınıza takılan sorular veya sorun yaşadığınız bir problem olursa yorum kısmından seve seve yardımcı olacağımı bilmenizi isterim. Başka bir konuda görüşmek üzere.

 

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments