Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Long Tail Keywords nedir? Long Tail Keywords Nasıl Araştırılır ve Kullanılır?

Long tail keywords’ün ne olduğunu ve içeriğinizde long tail keywords kullanmanız gerektiğini merak mı ediyorsunuz? O zaman doğru yere geldiniz.

Long tail keywords yani dilimize uzun kuyruk anahtar kelimeler olan geçen bu kavram, arama motoru optimizasyonu (SEO) için harika bir stratejidir. İnsanların aradığı şekilde uzun anahtar kelimelere long tail keywords denir. Son derece rekabetçi pazar sebebiyle, kısa veya ana anahtar kelimelerle sıralama yapmak genellikle zordur kullanışlı olduğu yer de burasıdır.

Bu yazıda long tail keyword’ün ne olduğu hakkında önemli ayrıntılar sağlayacağız. Okuduktan sonra, long tail keywords tanımlayabilecek ve bunların önemini anlayabileceksiniz. Ayrıca long tail keywords nasıl bulunur ve bunları blog yazılarınızda nasıl kullanacağınızı da öğreneceksiniz.

Lafı fazla uzatmadan başlayalım.

Long Tail Keywords nedir?

Uzun kuyruk anahtar kelimeler Ana anahtar kelimenin kendisinin yanında başka kelimelere de yer verdiğimiz kelime öbeğidir. İsmin kendisi gibi, uzunlukları 3’ten fazla kelime ile karakterize edilirler . Bu nedenle, ana terimlerden/anahtar kelimelerden daha açıklayıcıdırlar ve daha net fikirler sağlarlar.

Örneğin, burada iki anahtar kelimeyi inceleyelim “ WordPress temaları ” ve “ inşaat firması için en iyi WordPress temaları ”. Sizce bu ikisinden hangisi daha açıklayıcı ve daha net bir amacı var? Açıkçası, ikincisi. Daha önce önerildiği gibi, uzun kuyruk anahtar kelimeler , kısa anahtar kelimelere kıyasla daha belirgindir.

Benzer şekilde, ” anahtar kelimeler ” belirsiz bir anlamı olan bir ifadedir. Öte yandan, “ daha iyi SEO için anahtar kelimeler nasıl kullanılır ”, açıkça tanımlanmış bir amacı olan uzun kuyruk odaklı bir anahtar kelimedir.

Ancak, ana terimlerin aksine, uzun kuyruk anahtar kelime daha az arama hacmi elde etme eğilimindedir . Ancak iyi haber, buna düşük rekabet eşlik ediyor . Sonuç olarak, arama motorlarında üst sıralamada olma şansı yüksektir .

Neden Long Tail Keywords Kullanılır?

Long tail keywords’ler, arama motorlarıyla etkin bir şekilde iletişim kuran belirli arama terimleridir. Bu, ürün ve hizmetlerinizle gerçekten ilgilenen potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlar.

Uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanarak için en önemli sebepleri olarak aşağıda verilmiştir:

 1. Üst Sıralarda Olmak Daha Kolay
  Long tail keywords daha spesifik olduğundan, genellikle belirsiz anahtar kelimeler olarak yüksek hacimli arama sonuçları almazlar. Ancak bu, diğer benzer web siteleriyle düşük rekabet avantajı sağlar. Yani arama motorlarında yükselmek için uğraşmanıza gerek yok .
 1. Daha Ucuz Reklam
  Uzun kuyruk terimleri, PPC (Tıklama Başına Ödeme) pazarlama stratejisine dahil olanlar için son derece ekonomiktir . PPC, belirli anahtar kelimeler için teklif verdiğiniz bir arama motoru sonuç sayfasına reklam yerleştirme eylemidir. Burada, kullanıcılar tarafından reklamınıza yapılan her tıklama için ödeme yapmanız gerekir.

Uzun kuyruk terimlerine düşük rekabet ve düşük tıklama oranı eşlik ettiğinden. Bu nedenle, reklamınızla ilişkili maliyeti en aza indirmeye yardımcı olurlar.

 1. Daha Düşük Hemen Çıkma Oranı
  Long tail keywords çok daha net bir niyet sağlar. Bu anahtar kelimeleri kullanarak web sayfanızı ziyaret eden kişilerin sayfanızda kalmaları daha kesindir. Çünkü arama sonuçları tamamen onların arama amaçlarını karşılıyor .
 1. Yüksek Dönüşüm Oranı
  Uzun kuyruk terimlerini kullanan kişiler tam olarak ne aradıklarını bilirler. Bu nedenle, daha hedefli arama sonuçları almaları olasıdır. Bu nedenle, uzun kuyruk anahtar kelimeler siteniz için daha iyi dönüşüm oranları elde etmenize yardımcı olur.
 1. Asıl Anahtar Kelimeniz Yükselişe Geçer
  Uzun kuyruk anahtar kullanmanız, asıl hedeflediğiniz anahtar kelimeleriniz için google sıralamasında yardımcı olur. Nasıl olduğunu merak ediyor musun? Long tail keywords, kısa terimlerin kendileri için daha tanımlanmış açıklamalardan başka bir şey değildir. Anahtar kelimelerimizi long tail keywords ile desteklemiş oluruz.

Örneğin: “ wordpress eklentileri” ve “ en iyi ücretsiz wordpress canlı destek eklentileri ”. Burada, “ wordpress eklentileri ” kısa anahtar kelimesi,uzun kuyruk terimine dahil edilmiştir. Bu nedenle, her iki anahtar kelime için de sıralamaya yardımcı olurlar.

 1. İçerik İçin Bir Çerçeve Sağlayın
  İçeriğiniz için bir çerçeve görevi görür . Değerli içeriğinizi bu terimler etrafında oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, müşterilerinizin arama sorgularını karşılamak için blog gönderilerinizi optimize ediyorsunuz. Böylece sitenize daha fazla organik arama trafiği sağlamış olacaksınız.
 1. Google Sesli Arama
  Günümüzde insanlar genellikle Google sesli aramayı kullanarak arama sonuçları ararlar . Bu gibi durumlarda, uzun kuyruk anahtar kelimeler, kısa anahtar kelimelerden çok daha uygundur. Son derece spesifik oldukları için hedefe kesin sonuçlar sağlarlar.

Long Tail Keywords Bulmak Nedir?

Long Tail Keywords araştırması, içeriğinizin amacını en iyi tanımlayan arama ifadelerini bulma ve analiz etme eylemidir . Bu aktivite, hedef müşterilerinizin arama sorgularıyla eşleşen uzun kuyruk anahtar kelime oluşturmak için hayati bir rol oynar.

Anahtar kelime araştırması yapmak, rakiplerinizin arama motorlarında sıralamak için kullandığı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir. İçeriğinizde kullanmayı düşünebileceğiniz popüler anahtar kelimeleri de keşfedebilirsiniz .

Long Tail keywordsler Nasıl Bulunur/Araştırılır?

Long Tail Keywords bulmanın ne olduğu ve önemi hakkında konuştuktan sonra. Şimdi onları nasıl bulacağınızı öğrenmenin zamanı geldi.

Buna girmeden önce, birkaç şeyi aklınızda tutmanız önemlidir:

 • Şirketinizin motivasyonu
 • Potansiyel müşterilerinizi tanıma
 • Müşterilerinizin arama amacı

Bunları aklınızda bulundurarak, aşağıdaki metodolojileri kullanarak long tail keywords’leri bulmaya devam edebilirsiniz:

Google Otomatik Tamamlama

En iyi uzun anahtar kelimeleri bulmak için pahalı bir anahtar kelime araştırma aracı veya benzeri satın almanıza gerek yoktur. Google’ın otomatik tamamlama özelliği, mükemmel long tail keywords fikirleri oluşturmak için tek başına yeterlidir .

Google arama kutusuna belirli arama ifadelerini her yazdığınızda. İlgili açılır önerilerin listesini gösterir. İnsanların sıklıkla aradığı popüler arama sorgularının listesidir.

İlgilendiğiniz anahtar kelimeyi girebilir ve Google’ın sizin için otomatik olarak tamamladığını görebilirsiniz. Ayrıca, Google’ın önerisindeki varyasyonu elde etmek için belirli bir harf veya kelime ekleyebilirsiniz.

long tail keywords kullanımı

Örneğin, “ en iyi toyota ” yazarsanız, Google otomatik olarak anahtar kelimeleri yukarıdaki görselde olduğu gibi en çok aranılan uzantılarla birlikte tamamlar.

 Google İlgili Aramalar İle SEO

Long Tail Keywords araştırması için bir başka muhteşem alternatif de Google’ın ilgili arama önerileridir . SERP’lerin (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) en altında görünürler.

Buradaki fikir, birincil ilgilendiğiniz anahtar kelimenizi girmek ve ardından aramayla ilgili öneriler için en alta kaydırmaktır. Google, yukarıda Google arama kutusuna girdiğiniz anahtar kelimelerle en alakalı aramalardan 8’ini sağlar .

Örneğin, Google arama kutusuna “ en iyi WordPress toyota ” yazarsanız, Google ilgili aramaları takip etmenizi önerir.

google ilgili aramalar long tail keywords araştırması

Ayrıca, ilgili aramaların yeni bir listesini almak için bu alakalı anahtar kelimelerden herhangi birine tıklayabilirsiniz. Hepsini keşfedebilir, sıralama yapabilir ve en spesifik anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Google “Kullanıcılar bunları da sordu” Kutuları

Long tail keywords için değerli öneriler sunmak söz konusu olduğunda Google ile kimse kıyaslanamaz.

Google’ın bir diğer kullanışlı özelliği de “ İnsanlar da soruyor ” kutusudur. Adından da anlaşılacağı gibi, insanlar tarafından en sık sorulan soruların bulunduğu kutudur. Soru, yukarıda Google arama kutusuna girdiğiniz birincil kelimelerle/ifadelerle ilgilidir.

Tekrar benzer bir anahtar kelimeye örnek verelim “ toyota modelleri nelerdir”. Bu anahtar kelimeler için, kullanıcılar bunları da sordu kutusunu görebiliyoruz.

long tail keywords nasıl bulunur

Bu soruların yanındaki açılır menülere tıkladığınızda, diğer birkaç ilgili sorunun yanı sıra yanıtı da gösterir. Böylece, daha iyi bir Long Tail Keywords planı için isteğinize veya gereksiniminize göre gezinebilirsiniz.

SEMRUSH

SEMRUSHpiyasadaki en popüler anahtar kelime araştırma araçlarından biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Ana anahtar kelimeniz ile ilgili tonlarca popüler kısa veya uzun kuyruk anahtar kelimesini keşfetmenize yardımcı olur. Anahtar kelimeleri coğrafi konumlara göre de bulabilirsiniz.

Ayrıca, arama hacimlerini, anahtar kelime zorluğunu, anahtar kelime TBM’sini (Tıklama Başına Maliyet) vb. bulmanızı sağlar. SEMrush sadece anahtar kelime araştırması ile sınırlı değildir. SEO, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, rekabetçi araştırma ve daha fazlasını optimize etmeye olanak tanıyan hepsi bir arada bir araçtır.

semrush ile anahtar kelime bulmak

Long Tail Keywords Nasıl Doğru Kullanılır?

Long tail keywords’ün ne olduğunu ve neden kullanıldığını anladıktan sonra. Artık long tail keywords bulmanın yollarını da öğrendiniz. Ancak bunları içeriğinizde nasıl doğru kullanacağınızı bilmiyorsanız, bilginiz eksik olacaktır.

Long Tail Keywords Dahilinde Optimize Edilmiş Bir İçerik Oluşturun

Anahtar kelimelerinizi bulmayı bitirdikten sonra yapmanız gereken en önemli şey, yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır. İçeriğiniz, kapsamlı araştırmanızdan bulduğunuz anahtar kelimelere göre optimize edilmelidir .
Uzun kuyruk anahtar kelime ile optimize edilmiş yüksek kaliteli içerik , arama motoru sıralaması için harikalar yaratır. Sonuç olarak, siteniz büyük miktarda arama trafiği kazanabilir.

Long Tail Keywords’ü Önemli Yerlere Dahil Edin

SEO için içerik stratejinizi güçlendirmek için anahtar kelimeleri aşağıdaki yerlere dahil etmek önemlidir.

 • Başlık Etiketleri ve Meta Açıklama
 • URL’ler
 • Başlıklar ve Resim Alt Metni

Bu saydığımız listede uzun kuyruk anahtar kelime kullanmak, daha fazla ziyaretçinin sayfanıza ulaşmasını sağlar.

Long Tail Keywords Dağılımı

Long tail keywords’ü yazılarınıza dahil etmek, hem önemli hem de hassas bir iştir.Uzun kuyruk anahtar kelimeler kısa olmadıkları için kullanışsız olabilir ve doğal olarak kullanmazsanız okunabilirliği engelleyebilir. Bu nedenle, doğal görünmeleri için içeriğinizde dikkatli kullanmalısınız.

Sonuç olarak, uzun kuyruk anahtar kelime eklerken aşırıya kaçmamanız önerilir.

Sonuç

Ana anahtar kelimelerle sıralama yapmakta zorluk çekiyorsanız, long tail keywords kullanmaya başlamanın tam zamanı. Arama hacmi düşük olabilir. Ancak düşük rekabete sahip olmanın faydası çok büyük. Arama motorlarında kolayca sıralama yapabilirsiniz ve daha iyi sıralama, daha yüksek arama trafiği anlamına gelir.

Bu makaleyi okuduktan sonra long tail keywords’ün ne olduğu ve neden uzun kuyruklu anahtar kelime kullanıldığına dair sorularınızın çözüldüğünü umuyoruz.

SEO hakkında diğer merak ettiğiniz konular için 33 Adımda SEO Güçlendirme isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments